İktidarsızlık Sorununun veya Erektil Disfonksiyonun Nedenleri Nelerdir?

iktidarsızlık sorunu

İktidarsızlık sorunu, erektil disfonksiyon (ED) veya sertleşme sorunu olarak adlandırılır. İktidarsızlık, sözlük anlamı ile farklı olsa da; bir erkeğin cinsel ilişki için gerekli sertliğe ulaşamaması veya cinsel ilişki sırasında sertliğini devam ettirememesi anlamına gelir.

İktidarsızlık sorununun nedenleri fiziksel veya psikolojik olabilir. İktidarsızlık sorunu için başlangıçta fiziksel olarak yönlendirilen bir nedenin psikolojik sorunları da çekmesi mümkündür.

İktidarsızlık Sorunu veya Erektil Disfonksiyonun Fiziksel Nedenleri

 1. Beyin Hasarı: Kafa travması geçirmiş ve/veya beyin hasar görmüşse, sağlıklı bir ereksiyon için gerekli sinyallerin oluşmaması ve iktidarsızlığın ortaya çıkması ihtimali vardır.
 2. Diyabet: Diyabetli bir kişinin de iktidarsızlıktan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Tersine, kayıp veya ereksiyonu sürdürememe diyabetin bir göstergesi olabilir.
 3. Glandüler: Glandüler sorunlar ve tiroide bağlı olanlar, sevişme üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve iktidarsızlık sorununa yol açabilir.
 4. İlaçlar: Hem reçeteli hem de keyif verici bazı ilaçların yan etkileri olabilir ve bunlardan biri erektil disfonksiyon olabilir. Yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar sıklıkla ereksiyon kaybına ve dolayısıyla iktidarsızlığa neden olabilir. Depresyon gibi psikiyatrik durumlar için reçete edilen bazı ilaçlar da bir neden olabilir.
 5. Penis veya Çevresinde Yaralanma: Bazen penisin geçici veya başka bir şekilde hasar görmesi, bölge hassassa, geçici bir ereksiyon kaybına veya rahatsızlığa neden olabilir.
 6. Sistemik hastalıklar: Bunlara diyabet, böbrek sorunları, karaciğer sirozu, hipertansiyon, skleroderma ve benzerleri dahildir. Diyabetli erkeklerin %60’ının aynı zamanda iktidarszlık sorunu yaşadığına inanılmaktadır.
 7. Kardiyovasküler hastalıklar: Çalışmalar, ateroskleroz, sürekli kalp krizleri, veno-tıkayıcı hastalık, yüksek kolesterol ve kan damarı travması gibi kardiyovasküler hastalıkların, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde iktidarsızlık sorunu vakalarının %50’sinden sorumlu olduğunu göstermiştir.
iktidarsızlık sorunu

İktidarsızlığın Psikolojik Nedenleri – Erektil Disfonksiyon

Bu, bir erkeğin ya ereksiyonun ve/veya seksin kendisi için ne anlama geldiği ya da sevişme eylemiyle ne ilişkilendirdiği hakkında düşünme biçimini ifade eder.

 1. Olumsuz Koşullandırma: Bir erkek, anne-babasından veya nüfuz sahibi diğer kişilerden seksin bir şekilde yanlış veya kötü olduğunu veya başka olumsuz çağrışımlara sahip olduğunu öğrenmiş olabilir. Seks yapmaya çalışırken bu etkiler uyarılmayı azaltabilir ve bunun yerine ereksiyon kaybına ve iktidarsızlığa yol açan olumsuz duygular getirebilir.
 2. Eleştiri: Bir partner, bir erkeği sevişmeden önce ya da sevişme sırasında eleştirmiş olabilir. Adam bir dahaki sefere seviştiğinde aklında bu eleştiri olabilir. Tekrar eleştirilmekten kaçınmak isteyecek ve kendini baskı altında hissedebilir. Bütün bunların sonucu ereksiyon kaybı olabilir.
 3. Ereksiyon Kaybı Korkusu: Bazen bir erkek sevişirken ereksiyonunu kaybeder ki bu tamamen normaldir. Erkek bunun olmaması gerektiğine inanırsa, sevişme boyunca ereksiyonunu sürdürmek için baskı altında hissedebilir. Bu endişeye yol açar ve endişe ereksiyonun korunmasına yardımcı olmaz.
 4. Alkol: Birçok erkek, aşırı derecede içki içtikleri takdirde geçici iktidarsızlık sorunu yaşarlar. Bu deneyim veya anı zihinlerinde oynayabilir ve bir sonraki sevişmelerinde endişeli hissedebilirler. Daha sonraki bu olayda alkol tüketilmemiş olsa bile, bu önceki hatıra zihninde oynarsa erkek ereksiyonunu kaybedebilir.
 5. Partner veya Evlilikle İlgili Zorluklar: Eğer ilişkide bir sorun ya da problem varsa bu durum sevişmeyi de etkileyebilir ve sonuç olarak geçici iktidarsızlık olabilir. Ne yazık ki partner, erkek sertleşmeyi kaybettikten sonra “beni artık sevmiyorsun” gibi bir şey söyleyerek sorunu karmaşıklaştırabilir.
 6. Rutin – Heyecan Kaybı: İlişkilerin çoğunda çift, sevişmek için bir rutine yerleşebilir ve eşlerden biri veya her ikisi, başlangıçtaki heyecan artık olmadığı için ilgisini kaybedebilir. Her partner sevişme sırasında tamamen aynı şeyi yapar ve böylece daha az duygusal girdi ile daha mekanik hale gelir. Cinsel ilgi azalırsa iktidarsızlık olabilir.

İktidarsızlık ve Erektil Disfonksiyon Sonuç

Yukarıdakilerin tümü ve daha fazlası, ereksiyonu kaybetme korkusuna yol açabilir. Sonraki sevişme sırasında bu model tekrarlanırsa, bu, bir erkeğin sevişmeyle ilgili düşünceleri üzerinde olumsuz ve bileşik bir etkiye sahip olabilir. Çoğu zaman kaçınma, başa çıkmak için bir strateji olarak kullanılabilir. Ne yazık ki kaçınma, bir korkuyu veya iktidarsızlığı nadiren çözer veya serbest bırakır.

İktidarsızlık sorunu yeni nesil alternatif tedavi olan şok dalga tedavisi ile kalıcı olarak durdurulabilir. Şok dalga tedavisi hiçbir yan etkisi olmayan, sadece 4 seans gibi kısa bir sürede kalıcı olarak sertleşme sorununu ortadan kaldıran en etkili tedavi yöntemidir.

Şok dalga tedavisi (LSWT) hakkında detaylı bilgi edinin.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

Psikolojik İktidarsızlık İçin Kanıtlanmış Bir Tedavi Var mı?

İktidarsızlık Hapsız Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir