Erkek İktidarsızlığı Nedenleri ve Tedavisi

erkek iktidarsızlığı

Erkek iktidarsızlığı, iktidarsızlık sorunu veya erektil disfonksiyon, ereksiyonun seks yapmak için yeterince uzun süre sürdürülememesidir. Erkek iktidarsızlığından muzdarip bir erkek, ereksiyonunu tamamen gerçekleştiremeyebilir, bunu kısa bir süreden fazla sürdüremeyebilir veya bazen ereksiyon olup bazen olmayabilir. Dünya genelindeki bir çok erkek, bir tür iktidarsızlıktan muzdariptir. İyi haber şu ki, anlaşılması kolaydır ve tüm yaş gruplarında tedavi edilebilir.

Erkek iktidarsızlığını anlamak için, ereksiyonun nasıl gerçekleştiğine dair temel bir anlayışa sahip olmak yardımcı olur. Penis, içinden kan damarlarının geçtiği büyük miktarda süngerimsi dokuya ve bir miktar kaslara sahiptir. Bir erkek dokunarak veya zihinsel olarak cinsel olarak uyarıldığında, sinir sinyalleri atardamarlardan penisteki süngerimsi dokuya kan akışını tetikler. Bu doku tıkalı hale gelir ve penisin dikleşmesini sağlar. Bir ereksiyon azaldığında, penisteki kaslar kasılır ve damarlardaki süngerimsi dokudaki kanı etkili bir şekilde sıkıştırır. Sinir sinyallerinde veya kan akışında ereksiyona neden olan herhangi bir müdahale varsa, erkek iktidarsızlığı meydana gelebilir.

Vakaların çoğunda, erkek iktidarsızlığının altında yatan bir neden vardır.

erkek iktidarsızlığı

Erkek İktidarsızlığı Nedenleri

  • Nörolojik bozukluklar. Beyin uyarılma belirtilerini doğru bir şekilde yorumladığında ve kan penisi kaplayan süngerimsi dokulara yönlendirilerek uzunluk ve sertlikte bir artışa yol açtığında, ereksiyon elde etme süreci etkin bir şekilde tamamlanmış olur. Sinir sisteminde engeller olduğunda bu sağlanamaz.
  • Bir erkeğin ereksiyon olma şansını önemli ölçüde düşürdüğü bilinen daha popüler hastalıklardan bazıları arasında skleroz, Parkinson hastalığı, epilepsi, Alzheimer hastalığı, beyin ve omurilik yaralanmaları ve benzeri sayılabilir.
  • Kardiyovasküler hastalıklar. Çalışmalar, ateroskleroz, sürekli kalp krizleri, veno-tıkayıcı hastalık, yüksek kolesterol ve kan damarı travması gibi kardiyovasküler hastalıkların, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde erektil disfonksiyon vakalarının %50’sinden sorumlu olduğunu göstermiştir.
  • Sistemik hastalıklar. Bunlara diyabet, böbrek sorunları, karaciğer sirozu, hipertansiyon, skleroderma ve benzerleri dahildir. Diyabetli erkeklerin %60’ının aynı zamanda sertleşme sorunu yaşadığına inanılmaktadır.
  • Penil anomaliler. Penis ilk etapta ereksiyonun gerçekleştiği organ olduğu için, doğal olarak, penisin sağlık durumu iyi olmadığında, erkek iktidarsızlığı ile karşı karşıya kalınabilir. Yaygın penis hastalıklarından bazıları Peyronie hastalığı, priapizm, epispadias ve bu tür diğer enfeksiyonlardır.
  • Solunum yolu hastalıkları. Erkeklerde iktidarsızlığa yol açabilecek solunum yolu hastalıklarından bazıları uyku apnesi ve ciddi obstrüktif akciğer hastalıklarıdır.
  • Travma. Omurilik, mesane, penis, pelvis ve prostatın fiziksel yaralanması erektil disfonksiyona neden olabilir. Bu durumlarda, beyin ve penis arasındaki sinyali iletmekten sorumlu sinirler ve penis duvarlarını kaplayan süngerimsi dokular zarar görebilir ve ereksiyon kaybına neden olabilir.
  • Cerrahi komplikasyon. Düzgün yapılmayan ve ereksiyondan sorumlu damar ve sinirlerin zarar gördüğü cerrahi operasyonlarda, cerrahi operasyondaki aksaklıklar sonucunda sertleşme sorunu ortaya çıkabilir.

İktidarsızlıkla nasıl başa çıkılır? Bir doktora gitmek ilk adımdır, çünkü bu tedavi edilmesi gereken altta yatan bir tıbbi durumu belirlemeye yardımcı olabilir.

Sertleşme sorunu için alternatif tedavi yöntemleri vardır. Ağız yoluyla alınan ilaçlar, vakum cihazları, penis içine enjeksiyon yöntemleri , penis protezi ve en güncel tedavi olan shockwave therapy (LİNEAR)
uygulaması olarak sıralanabilir.

Şok dalga tedavisi, düşük yoğunluklu şok dalgaları ile organda yeni damarsal yapılar oluşturulması ve mevcut damarlardaki kanlanmanın artmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Bu tedavi özel bir cihazda bulunan bir başlığa organı temas ettirerek yapılır. Bu dalgaların uygulanması sırasında kişi her hangi bir ağrı, sızı ya da yanma hissetmemektedir. Bu tedavi yöntemi dünyada yaklaşık üç senedir uygulanmakta
ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır. Ülkemizde de artık bu tedavi yöntemi ile hastalarda
görülen sertleşme sorunu kalıcı olarak tedavi edilmektedir. Unutmayınız ki hekiminiz yaptığı değerlendirmeler sonucunda sizin hangi tedavin seçeneği için uygun olduğunuza karar verecek tek kişidir.

Şok dalga tedavisi hakkında detaylı bilgi ve randevu merkezleri için tıklayınız.

Diğer yazılarımıza ulaşabilmek için tıklayınız.

İktidarsızlık Sorununun veya Erektil Disfonksiyonun Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik İktidarsızlık İçin Kanıtlanmış Bir Tedavi Var mı?

İktidarsızlık Hapsız Doğal Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Erektil Disfonksiyon Enjeksiyonları Nelerdir? Bilmeniz Gerekenler

Erkek iktidarsızlığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

İktidarsızlık Problemi Nedenleri ve Tedavisi

Erektil Disfonksiyona Ne Sebep Olur ve Mavi Hap Olmadan Nasıl Tedavi Edilir?

İktidarsızlık Sorununu Gidermeye Yardımcı Tedavi

Erkeklerde İktidarsızlık Çözümü – Artan Dolaşım Erektil Disfonksiyonları İyileştirir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir